Női praktikák

Arcápolási tippek, készítmények, hatóanyagok...

Arcápolási szerek fajtái, fontosságuk

 

Napjaink szépségápolási szerei késleltetik az öregedés folyamatait, és olykor látványosan megváltoztatják a bőr állapotát. A mindennapos tisztálkodási szerek fontosak, a bőr egészségének megőrzése szempontjából, és mivel hajlamosak vagyunk ezeket elbliccelni, ezért megbeszéljük, hogy mi miért kell.

A smink, az elhalt hámsejtek, a külvilágból származó szennyeződések és a felesleges faggyú eltávolítására használjuk a szappanokat, a sminkeltávolító tejeket, habzó arctisztító krémeket, tisztítóolajokat, a tonikokat és az arcradírokat.
A szappanok lúgos kémhatása nem túl előnyös, zsíros bőrnél erősíti a baktériumok elszaporodását, száraz bőrűeknél pedig még inkább szárítja a bőrt.
Ha makulátlan arcbőrre vágysz, fontos naponta kétszer áttörölni lemosóval. A sminklemosó tejek, habzó arctisztítók sokkal lágyabbak, mint a szappan. Az arc és a nyak tisztítására szolgálnak.
A tonikok a bőrt tonizálják, és a túlzott zsírmennyiséget távolítják el. Ezeknek megvan az az előnyük, hogy azonnal visszaállítják, a bőr tisztítás során megváltozott PH értékét.
pH érték:
A bőr pH-értéke 4 és 6 között változik, tehát enyhén savas. Az arc bőre átlagban 4,7. A zsíros bőr kevésbé savas, míg a száraz bőr nagyobb mértékben.
A lúgos készítmények érzékennyé teszik a bőrt a baktériumokkal szemben, az olyan termékek, amelyek pH semlegesnek hirdetik magukat (5-6 közötti), nem fogják felborítani a bőr egyensúlyát.
A maszkok és bőrradírok mélyebben tudják tisztítani a bőrt, mindegyikük az igényes ápolást biztosítja.
A bőrradírok lehetnek mechanikusak, ezek dörzsölő hatásúak, és lehetnek AHA savas és enzimes radírok.
Ezek megkönnyítik a hámlani készülő sejtek leválását, így az arcbőr sokkal fogékonyabb a hatóanyagok és hidratáló anyagok felvételére.
A hatás azonnali, az arcbőr puhább, finomabb, színe ragyogóbb.
Az érzékeny és rozáceás bőrre nem javasolt, mert többet árt, mint használ, ilyenkor érdemes enzimes radírt használni, amit bízz inkább a kozmetikusra.
Maszkok: Pórusösszehúzó, tisztító, ápoló hatásúak, eltávolítják a szennyeződéseket és a fölösleges faggyút. Használatuk főleg zsíros bőr esetén ajánlott.
Hidratálókrémek: Olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek akadályozzák a test természetes víztartalmának párolgását, felszívják a környezet és a kozmetikai szerek nedvességét, így épségben marad a bőr hidrolipid rétege.
Ahhoz, hogy fiatal és szép maradjon a bőrünk mindennap tisztítani, hidratálni, védeni és ápolni kell. Ez a 4 elv alkotja a bőr számára szükséges folyamatos ápolás szabályait.
A nem megfelelően tisztított bőr pórusai eltömődnek, pattanások, mitesszerek jelennek meg, a szaruréteg megvastagszik és veszít rugalmasságából, az arcápolási termékek pedig nem érik el a kívánt hatást.
A reggeli tisztítás azért fontos, mert a salakanyagok felhalmozódnak a bőr megújulása közben, de ha kihagyod ezt a lépést, az alapozó garantáltan szétfolyik és foltos lesz. Este pedig regenerálódik a bőr, és nagyon fontos ilyenkor is letisztítani.
Arcápolási tippek, női praktikák:
Normál bőr: sminklemosónak használj tejet, toniknak borecetes vizet.
Zsíros bőr: Sminklemosó: búzadarát, kakukkfüvet, rozmaringot keverjünk össze tejjel , de lehet még rózsás, uborkás, mályvás, kénes arctisztító, korpás szeborrea esetében oxigénes arctej.
A tonik: kámforos víz (2 csepp), általában 10% alkoholtartalmú tonikot érdemes használni.
Tápláló anyagok olajos szeborrea esetén: liget szépe olaj, csukamáj-olaj, alga, aloé, gránátalma, komló, malátakivonat, klorofill, allantoin. Összehúzó, fertőtlenítő anyagok: Dermafil paszta, kén, hamamelisz, medveszőlő, orvosi zsálya. Nyugtató, gyulladáscsökkentő: kamilla, körömvirág, csipkebogyó, mentafélék stb.
Korpás szeborrea esetén tápláló anyagok: Sörélesztős, alga-iszappakolás, aloé, ginzeng, tojásfehérje, méhpempő, ginko, aloe vera. Összehúzó fertőtlenítő anyagok: kén, ichtiol, szalicilsav, hamamelisz, mentafélék, kakukkfű, zsálya, csipkebogyó, körömvirág, kamilla stb.
Száraz bőr: Tegyünk korpát egy valamilyen kendőbe, fogjuk össze, majd tejbe mártva töröljük át az arcot. Lehet még szkvalános, kamillás, azulénes, mandulás arctejet használni.
Toniknak használjunk kamillateát, vagy alkoholmentes tonikot, aloe verás, azulénes is lehet.
Tápláló pakolás lehet: búza és kukoricacsíra olaj, avokádó olaj, jojobaolaj, földimogyoróolaj, alga, tejtermékek, méz, tojás, gyümölcsök, magvak, allantoin, klorofill, lecitin, koleszterin tartamú készítmények.
Érzékeny bőr: Sminklemosónak: édesmandulaolaj, arctejnek cickafark, hárs, aloé tartalmú készítmény ajánlott, toniknak kamillás víz vagy más nyugtató és alkoholmentes tonik!
Tápláló pakolás lehet: ligetszépe olaj, csukamájolaj, cickafark, körömvirág, kamilla, komló, allantoin, lecitin, ceramid tartalmú készítmény. Összehúzás, nyugtatás: kén, ichtiol, bizabolol, allantoin, panthenol, hamamelisz, cickafark, kamilla, aloé, akác.
Mélyrétegi vízhiányos bőr: hidratáló, uborkás arctej, alkoholmentes tonik.
Tápláló anyagok: földimogyoró olaj, olívaolaj, avokádó olaj, jojobaolaj, kukorica-, búzacsíraolaj, mandulaolaj, szőlőmag-olaj, tej, tojás, méz, gyümölcsök, magvak, allantoin, klorofill, méhpempő, algakivonatok, oxigénmaszkok, AHA savak, koenzim Q10, Cell Repair Complex, gingkó, ananász.
Összehúzó, nyugtató anyagok: Kén, csukamájolaj, hamamelisz, cserszömörce, orvosi zsálya, kamilla, körömvirág, csipkebogyó, aloé, hársfa.
Szépségtipp: Szemkörnyék ápolónak használhatsz édesmandulaolajat, hajad és körmöd táplálásához, pedig ropogtass egy kis mandulát.
Szépségtipp2: antioxidáns hatású a gingkó, zöldtea, E, C-vitamin, ez szép bőr egyik titka.
Arcradír tipp: Keverjünk össze durva kukoricalisztet, mézet és darált diót, hagyjuk 5 percig a bőrön, majd mossuk le.
Bőrradír: tegyünk egy teáskanál porcukrot a bőrtisztító krémhez.

 

Vízhiányos bőr kialakulásának oka, kezelése és néhány extra tipp!

 Vízhiányos bőr tulajdonságai:

Mélyrétegi vízhiányos bőrnél a hámrétegen kívül az irhában és a bőraljában is vízhiány alakul ki. Általában felszíni vízhiánnyal kombinálódik. Szűk pórusaiban fonalszerű mitesszerek képződhetnek. Színe fakó, sápadt és húzódik.
Ez a bőrtípus a bőr korai öregedésének jellemzője, ilyenkor a bőr rugalmassága, kollagén és elasztikus rostok átmérője, száma csökken.
 
 
Kialakulásának oka lehet:
 
  •          vízelvonó hatású kozmetikumok használata (glicerin, méz)
  •          elégtelen bőrápolás
  •          túlzott napozás, szolizás, helytelen életmód
  •          száraz levegő, káros környezeti tényezők
  •            vitamin és folyadékbevitel hiánya
  •          vizelethajtók alkalmazása, bizonyos gyógyszerek szedése
  •          túl gyakori és hosszú ideig tartó tusolás
  •          vagy bizonyos betegségek is okozhatják (Pl.: ekcéma)
 
Ha bőrünk színe vagy textúrája hirtelen megváltozik, érdemes felkeresni orvosunkat, mert ennek hátterében:
 
  •          Vashiányos állapot is állhat,
  •          Vagy számos emésztőszervi, autóimmun és hormonális eredetű megbetegedés tünete lehet.
  •          Utalhat cukorbetegségre,
  •          Akinek rendszertelen a menstruációja, az rendszerint bőrszárazságban szenved.
  •         Ugyanígy az anorexia és a pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek is gyakran száraz a bőre.
 
A felszíni vízhiány nem bőrtípus függő, tehát kombinált vagy zsíros bőr is lehet vízhiányos csakúgy, mint a száraz.
 A dehidratált bőr inkább vízhiányos, de zsírhiánya is lehet. A megfelelő mennyiségű víz bevitele sokat segíthet a bőr állapotán, de a vízivással nem lehet megakadályozni a vízvesztést és a párolgást.
 
Tanácsok vízhiányos bőrre:
Fogyasszunk sok lédús és rostos élelmiszert, használjunk hidratáló krémet, amely támogatja a vízmegkötő faktorok munkáját! Párologtassunk a lakásban, tartsunk sok szobanövényt, mozogjunk rendszeresen friss levegőn!
Hideg időben inkább kicsit zsírosabb krémet érdemes használni, amely védelmet nyújt a külső hatásokkal szemben. A vízhiányos bőr tisztításához alkoholmentes, hidratáló hatású készítmények ajánlottak, amelyek táplálják a bőrt, segítik nedvességtartalmának megőrzését is.
 
Száraz bőr alatt azt értjük, hogy hiányos a lipidréteg, ezt sokan összekeverik, de végülis összefüggenek a dolgok.
Olyan termékeket érdemes keresni, amelyek úgynevezett nedvességmegkötő hatóanyagokat tartalmaznak. Ilyen a glicerin, az aminosavak és a hyaluronsav.
 
Egy erősen dehidratált bőrnek már az sem segít, ha nedves bőrre visszük fel a krémet. Ilyen esetekben már koncentrált, vagyis szérum formájában érdemes keresni a készítményeket.
Extra tippek, bőrszépítő pakolások:
Mézes-túrós maszk:
melegítsünk fel 2 evőkanál mézet, hogy folyékony legyen, majd keverjünk hozzá 2 evőkanál túrót, ezt felvisszük az arcra, negyed óra múlva langyos vízzel lemossuk.
Krumplis maszk
A meghámozott burgonyát jól összetörjük és még melegen – a többi alapanyaggal együtt – rápakoljuk az arcunkra. Ezt a pakolást nagyon érzékeny bőrűeknek ajánljuk, kipirosodott és ekcémás bőrre is jó, de egyébként az összes bőrtípusra alkalmazható.
Recept:
egy megfőzött és meghámozott burgonya
2 evőkanál tej
összevágott petrezselyem
 
A burgonyatehát gyulladáscsökkentő, bőrtápláló, bőrregeneráló és frissítő hatással is rendelkezik. A petrezselyem a nagy mennyiségű klorofil mellett P vitamint is tartalmaz, ami szabályozza a száraz, érzékeny és fáradt bőrt. A tej jótékony hatását már Kleopátra is fölfedezte, mi azért mégsem öntünk tele egy egész kádat tejjel. Kicsit drága mulatság lenne. Pár csepp az arcunkon mégis hasznos lehet, mert a zsír- és fehérjetartalma, ami nyugtatja, nedvesíti, hidratálja és védi a hámrétegünket.
Hidratáló almapakolás:
Hozzávalók: fél tojássárgája, 3 ek. tejszínhab, 10 g lenmag, 1 tk. almapüré
A tejszínhabot felverjük, a legmagot finomra mixeljük. Utóbbit meleg vízben áztatjuk, hagyjuk megduzzadni, majd hozzáadjuk a többi alapanyagot. A masszát azonnal felvisszük a nyakra és az arcra. Harminc perc után nedves törülközővel eltávolíthatjuk a be nem szívódott maradékot.
A tojássárgája és a tejszín jól tárolja a bőrünknek szükséges nedvességet, a lenmag nyugtató hatású, az alma pektinje pedig optimalizálja a bőr folyadékmegkötő képességét. Zsíros bőrre is alkalmazható ez a maszk, ebben az esetben a tejszínt sovány túróval helyettesítsük.
 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!