Női praktikák

Zsíros a bőröd és nem tudod, hogyan kezeld? Hasznos tanácsok, pakolástippek...

A zsíros bőr jellemzői

A zsíros bőr a tinédzser korban a legjellemzőbb, hiszen ekkor nagymértékű hormonális változások zajlanak le a szervezetben, de felnőtt korban is könnyen előfordulhat. Ha te kinőttél a tinédzser korból és mégis csúnya pattanások díszelegnek az arcodon, lehetséges, hogy nem árt egy jó alapos méregtelenítést végezni és rostban gazdag étrendre váltani.
Tehát a zsíros bőrtípusoknál, a faggyú minősége és mennyisége is megváltozik. Mivel sok faggyú kerül a bőrfelszínre, ezért azt elzárja a levegőtől és baktériumok telepednek meg az arcon. Gátolt a bőrlégzés és gyulladásos folyamatok indulnak el, ha nem tisztítjuk rendszeresen.
Az elszarusodás miatt a faggyú megreked a szőrtüszőben és mitesszerek alakulnak ki. Ha gyulladás van a pórusokban, akkor ez pattanás formájában jelentkezik.
A zsíros bőr előnyei:
Nem egyszerű a zsíros bőrrel bánni, de sok előnye is van. Pl.: a bőrtípusok közül, ez a bőr a legkevésbé érzékeny. Ellenáll az időjárás viszontagságainak, a napsütésnek és az öregedés hatásainak.
A bőségesen termelődő zsír jó minőségű védő filmréteget képez az arcon, ami akadályozza a nedvesség elpárolgását, ugyanakkor ellenállóvá teszi a bőrt a kívülről érkező káros hatások ellen. A káros anyagok bejutását is megnehezíti. Viszont a zsíros bőr sok esetben vízhiányos, ezért fontos, hogy kellően hidratáljuk.
Pubertás korban a férfi nemi hormonok kerülnek túlsúlyba, amik serkentik a faggyúmirigyek működését, és a női szervezetben is elkezdenek termelődni.
 
A zsíros bőrnek két fajtája van: olajos szeborrea és korpás szeborrea.
Az olajos szeborrea olajosan fénylik, a faggyútermeléstől kitágult pórusokban fehér vagy fekete fejű mitesszereket láthatunk. Általában színe fakó, sápadt, zsíros tapintású. A mitesszerek könnyen ürülnek.
Okai lehetnek:
  • Vízelvonó, zsíros kozmetikumok használata
  • Levegő, napfény, mozgáshiány
  • Túlfűszerezett, sós zsíros ételek fogyasztása
  • Hormonzavar, anyagcserezavar, emésztési zavar
  • Öröklött tulajdonság is lehet
A száraz szeborrea is elég gyakori, az különbözteti meg az olajos szeborreától, hogy száraznak tűnik a bőr, de mégis telis-tele van mitesszerrel, és néhány gyulladt pattanás is felbukkanhat. Rendkívül kicsi a bőr nedvességtartalma, de a faggyútermelés fokozott.
Fénytelen, sápadt, szürkés, fakó, az arcon és az orrtőben tágult hajszálerek találhatóak. Pórusai tágak, a mitesszerek nehezen ürülnek, ez az elszarusodásnak tudható be. Zsíros érdes tapintású, korpázóan hámló.
Kialakulásának oka lehet:
  • Környezet szennyeződései, mozgás, levegő, napfényhiány

 

  • Zsíros, túlfűszerezett ételek fogyasztása, kevés folyadékfogyasztás
  • Helytelen kozmetikumok használata
  • Máj, epe, gyomorbetegségek, székrekedés
  • B-vitamin hiány
  • Hormonzavar, stressz
  • Öröklött is lehet
 
Néhány fontos szabály, amit mindenkinek tudnia kellene:
Reggel és este is tisztítsuk a bőrt arctejjel, kis alkoholtartalmú tonikkal. Mivel a zsíros bőrön könnyen megtelepednek a bacik, ezért mindig tisztítani kell.
Elengedhetetlen a rendszeres radírozás, heti 1-2 alkalommal.
A zsíros bőrt olaj és zsírmentes készítményekkel kell ápolni, és vízmegkötő hatóanyag legyen a krémben. Nappalra használj mattosító készítményeket.
A túlzottan fűszeres és zsíros ételeket kerüld!
Ne vidd túlzásba a kenceficét, mert bőröd érzékennyé válhat, a hatóanyagok kombinálása sem túl jó 5let, kb.: 1-2 hónapra szüksége van, míg egy bizonyos krém hatóanyagait megszokja.
Ne nyomkodd, Az otthoni, bőrpuhítás és fertőtlenítés nélküli “nyomkodásnak” bőröd csak kárát látja. Ha pl. a pattanásos bőrön a nem teljesen “érett” gyulladást kezded el körömmel gyömöszölni, a gyulladásban részt vevő kémiai anyagok ilyenkor szétpréselődnek a bőrben, a pattanás nem ürül ki, de napokon belül még nagyobbá és érzékenyebbé válik.
Vigyázz arra, hogy ne használj szárító kozmetikumokat,és a hidratálásról ne feledkezz meg. Ha túlzottan szárítod a bőröd, csak rontasz a helyzeten, mert beindul a bőr védekező mechanizmusa és még több zsírt fog termelni.
És ugye mondanom sem kell, hogy 2-3 l vizet kell inni naponta, rendszeresen kell mozogni friss levegőn, és sok gyümölcsöt, zöldséget, lehetőség szerint étrend kiegészítőt is kell fogyasztani!!!
 
Hajrá! Készíts te is pakolást otthon, zsíros bőrre kitűnő ötleteket találsz itt!
 
Frissítő zabpehely pakolás: 100 g zabpehely, 1 citrom, 1 tojásfehérje. A hozzávalókat keverjük össze péppé, kenjük fel és 10 percig hagyjuk rajta. Ez kiválóan feszesíti és összehúzza a zsíros tág pórusú bőrt.
Joghurtos pakolás:
Recept: 2 evőkanál joghurt, pár csepp frissen facsart narancslé, reszelt sárgarépa, 2 kiskanál méz, talkum
Friss narancslét és natúr joghurtot használjunk a pakoláshoz. A gyümölcsök AHA savjainak köszönhetően a bőr bársonyos lesz, mivel eltávolítja az elhalt hámsejteket, és a pattanások leszáradását is elősegíti. Ezért ezt zsíros bőrű embereknek ajánlom leginkább. A méz hidratáló, tápláló hatású, a joghurt összehúzza a pórusokat, mivel savas kémhatású. A sárgarépától puha, bársonyos lesz az arcbőr, ami a karotinnak köszönhető, illetve hámképző, és tápláló is. A talkumot be lehet szerezni bármelyik gyógyszertárban.
Tojásfehérje pakolás:
Habbá vert tojásfehérje, pár csepp citromlével zsíros bőrre nagyon jó hatású. Frissítő, összehúzó, enyhén halványító.
Élesztő pakolás:
Élesztőt keverj össze mézzel és joghurttal. A B-vitaminok erősítik a bőrt, a méz hidratál és gyulladáscsökkentő hatású, a joghurt pedig nyugtató és összehúzó. A pakolás után sima és puha lesz a bőröd.

 

Vízhiányos bőr kialakulásának oka, kezelése és néhány extra tipp!

 Vízhiányos bőr tulajdonságai:

Mélyrétegi vízhiányos bőrnél a hámrétegen kívül az irhában és a bőraljában is vízhiány alakul ki. Általában felszíni vízhiánnyal kombinálódik. Szűk pórusaiban fonalszerű mitesszerek képződhetnek. Színe fakó, sápadt és húzódik.
Ez a bőrtípus a bőr korai öregedésének jellemzője, ilyenkor a bőr rugalmassága, kollagén és elasztikus rostok átmérője, száma csökken.
 
 
Kialakulásának oka lehet:
 
  •          vízelvonó hatású kozmetikumok használata (glicerin, méz)
  •          elégtelen bőrápolás
  •          túlzott napozás, szolizás, helytelen életmód
  •          száraz levegő, káros környezeti tényezők
  •            vitamin és folyadékbevitel hiánya
  •          vizelethajtók alkalmazása, bizonyos gyógyszerek szedése
  •          túl gyakori és hosszú ideig tartó tusolás
  •          vagy bizonyos betegségek is okozhatják (Pl.: ekcéma)
 
Ha bőrünk színe vagy textúrája hirtelen megváltozik, érdemes felkeresni orvosunkat, mert ennek hátterében:
 
  •          Vashiányos állapot is állhat,
  •          Vagy számos emésztőszervi, autóimmun és hormonális eredetű megbetegedés tünete lehet.
  •          Utalhat cukorbetegségre,
  •          Akinek rendszertelen a menstruációja, az rendszerint bőrszárazságban szenved.
  •         Ugyanígy az anorexia és a pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek is gyakran száraz a bőre.
 
A felszíni vízhiány nem bőrtípus függő, tehát kombinált vagy zsíros bőr is lehet vízhiányos csakúgy, mint a száraz.
 A dehidratált bőr inkább vízhiányos, de zsírhiánya is lehet. A megfelelő mennyiségű víz bevitele sokat segíthet a bőr állapotán, de a vízivással nem lehet megakadályozni a vízvesztést és a párolgást.
 
Tanácsok vízhiányos bőrre:
Fogyasszunk sok lédús és rostos élelmiszert, használjunk hidratáló krémet, amely támogatja a vízmegkötő faktorok munkáját! Párologtassunk a lakásban, tartsunk sok szobanövényt, mozogjunk rendszeresen friss levegőn!
Hideg időben inkább kicsit zsírosabb krémet érdemes használni, amely védelmet nyújt a külső hatásokkal szemben. A vízhiányos bőr tisztításához alkoholmentes, hidratáló hatású készítmények ajánlottak, amelyek táplálják a bőrt, segítik nedvességtartalmának megőrzését is.
 
Száraz bőr alatt azt értjük, hogy hiányos a lipidréteg, ezt sokan összekeverik, de végülis összefüggenek a dolgok.
Olyan termékeket érdemes keresni, amelyek úgynevezett nedvességmegkötő hatóanyagokat tartalmaznak. Ilyen a glicerin, az aminosavak és a hyaluronsav.
 
Egy erősen dehidratált bőrnek már az sem segít, ha nedves bőrre visszük fel a krémet. Ilyen esetekben már koncentrált, vagyis szérum formájában érdemes keresni a készítményeket.
Extra tippek, bőrszépítő pakolások:
Mézes-túrós maszk:
melegítsünk fel 2 evőkanál mézet, hogy folyékony legyen, majd keverjünk hozzá 2 evőkanál túrót, ezt felvisszük az arcra, negyed óra múlva langyos vízzel lemossuk.
Krumplis maszk
A meghámozott burgonyát jól összetörjük és még melegen – a többi alapanyaggal együtt – rápakoljuk az arcunkra. Ezt a pakolást nagyon érzékeny bőrűeknek ajánljuk, kipirosodott és ekcémás bőrre is jó, de egyébként az összes bőrtípusra alkalmazható.
Recept:
egy megfőzött és meghámozott burgonya
2 evőkanál tej
összevágott petrezselyem
 
A burgonyatehát gyulladáscsökkentő, bőrtápláló, bőrregeneráló és frissítő hatással is rendelkezik. A petrezselyem a nagy mennyiségű klorofil mellett P vitamint is tartalmaz, ami szabályozza a száraz, érzékeny és fáradt bőrt. A tej jótékony hatását már Kleopátra is fölfedezte, mi azért mégsem öntünk tele egy egész kádat tejjel. Kicsit drága mulatság lenne. Pár csepp az arcunkon mégis hasznos lehet, mert a zsír- és fehérjetartalma, ami nyugtatja, nedvesíti, hidratálja és védi a hámrétegünket.
Hidratáló almapakolás:
Hozzávalók: fél tojássárgája, 3 ek. tejszínhab, 10 g lenmag, 1 tk. almapüré
A tejszínhabot felverjük, a legmagot finomra mixeljük. Utóbbit meleg vízben áztatjuk, hagyjuk megduzzadni, majd hozzáadjuk a többi alapanyagot. A masszát azonnal felvisszük a nyakra és az arcra. Harminc perc után nedves törülközővel eltávolíthatjuk a be nem szívódott maradékot.
A tojássárgája és a tejszín jól tárolja a bőrünknek szükséges nedvességet, a lenmag nyugtató hatású, az alma pektinje pedig optimalizálja a bőr folyadékmegkötő képességét. Zsíros bőrre is alkalmazható ez a maszk, ebben az esetben a tejszínt sovány túróval helyettesítsük.
 

Neked is eleged van a zsírhiányos bőr (száraz bőr) okozta kellemetlenségekből?

Az alipikus bőr jellemzése:

 

A zsírhiányos bőrt könnyen össze lehet keverni a vízhiányos bőrrel. Hogyan ismerhetjük fel, hogy a bőrünk ebbe a típusba tartozik-e?
Az alipikus bőr (száraz bőr)  púderszerűen hámlik, matt fényű, kissé érdes tapintású. Gyakran már a legkisebb külső hatásra vagy belső változásra – mint a stressz, feszültség- piros foltokkal és viszketéssel reagál. Mitesszer nagyon elvétve található rajta (legfeljebb az orr tövében).
A természetes lágyság hiányzik belőle. A száraz bőr faggyú- és szaruzsír-termelése csökkent, ezáltal a bőrfelszíni emulzió összetétele megváltozik, és nem képes a vízvesztés megakadályozására.
A zsírhiány tehát együtt jár a vízhiánnyal. Ezért ez a bőrtípus öregszik a leggyorsabban.
Ha a szarusejtek víztartalma 10% alá csökken, finom hámlás következik be a bőrfelszínen.
 
Hogy milyen okokra vezethető vissza?
Zsírsavakban szegény étrend nagyon fontos a bőr, haj, köröm egészséges működéséhez. Ilyenek az omega-3, omega-6 zsírsavak, amelyek puhává, bársonyossá varázsolják a bőrt.
 
  •    Nem megfelelő ápolás, szárító kozmetikumok használata
  •    Szappan és alkoholos készítmények használata (sodium lauril         sulfate, sodium laureth sulfate)
  •    Hormonegyensúly felborulása
  •    Anyagcserezavar
 
  •    Öregedés
  •    Vitaminhiány
A száraz bőr anyagcserefolyamatait, vérkeringését kell fokozni, a faggyútermelés csökkent, a t-vonalban viszont kicsit zsírosabb. 
A kor előrehaladtával is magyarázható, hogy a bőr egyre szárazabbá válik, rugalmassága csökken és fénytelen lesz. A faggyútermelődés, a hámképződés, és a szaruképződés jelentős mértékben csökken. Mivel nem jön létre a bőr bársonyosságát, simaságát, tompa fényét adó bőrfelszíni emulzió, a szarusejtek erősen vízhiányosak. Az ilyen hiányos hámréteget el kell távolítani, és elő kell segíteni az egészséges hámképzést!
A csökkent tónus oka a bőr rugalmasságáért felelős kollagén csökkenése.
Vannak olyan hormonhatások, melyek károsan befolyásolják a kollagén képződését, ezáltal a bőr elveszti a rugalmasságát és megjelennek a ráncok.
A táplálás és feszesítés rendkívül fontos. Mindennap tisztítsuk le arcunkat növényi zsírokból, olajokból készült arctejjel, amelyek kíméletesen távolítják el a szennyeződéseket. Csak alkoholmentes tonikot szabad használni.
Fontos a hidratálás! Érdemes tápláló, zsírpótló készítményt használni, amely védő réteget is képez a bőr felszínén, ezzel is fokozva a száraz bőr védelmét. Az ilyen kozmetikai krémek avokádóolajat, búza,- és kukorica-csíraolajat, jojobaolajat, kalendulaolajat, A, E, F-vitamint, lecitint tartalmaznak.
Éjszakára tápanyagokban gazdag krémet használjunk. A szem környékét sem szabad elfelejteni, reggel és este is be kell kenni zsírpótló anyagokat tartalmazó szemápoló krémmel.
Kiegészítő ápolásként érdemes használni ampullákat, maszkokat, akár otthon is lehet készíteni, erre adok néhány tippet. Aztán a megfelelő kozmetikai masszázs is nagyon sokat javít a száraz bőr állapotán.
 
Igyunk elegendő mennyiségű és minőségű vizet, hogy miért annyira fontos ezt betartani, arról itt olvashatsz.
Titkos receptek a száraz, zsírhiányos bőr szépségéért:
Joghurttal készíthetünk tápláló banános pakolást is: pürésítsünk, egy fél banánt majd keverjük a joghurthoz. Zsírhiányos bőr esetében dúsíthatjuk tejszínnel.
Az őszibarack kitűnő regeneráló hatással rendelkezik és ritkán okoz érzékenységet: használjuk levét tejporral, pürésítve joghurttal, tejszínnel és púderrel, zsírhiány esetén előbbieket olajjal dúsítva.
Majonézes pakolás:
Hozzávalók: 1 tojássárgája, 3 ek. Búzacsíraolaj vagy olivaolaj, fél citrom leve
Meleg vízfürdőben (tehát forrásban lévő víz fölé helyezett edényben)a majonézhez hasonlóan kikeverjük a sárgáját és az olajat. A lényeg, hogy habosra mixeljük a hozzávalókat, amit pár csepp citrommal egészítünk ki. Grépfrút levet is használhatunk, mert kevésbé savas, mint a citrom. Még langyos állapotban visszük fel a kezelni kívánt területre. Harminc percig hatni hagyjuk, majd nedves törlőkendővel eltávolítjuk.
Ez a krémmaszk mindent tartalmaz, amire a száraz bőrnek szüksége van: zsiradékot, lecitint, vitaminokat, gyümölcssavat. A búzacsíraolaj tápanyagokban igen gazdag, de ha nincs kéznél, lehet napraforgó- vagy olívaolajjal is helyettesíteni.
Tojásos-túros pakolás:
Egy tojás sárgáját válasszunk szét a fehérjétől. Lehetőleg olívaolajat használjunk hozzá, hiszen ez is – csak úgy mint a tojás sárgája – hidratálja a száraz bőrt. A tojásban és olajban a vitaminok – A, B2, D és E vitamin – oldott formában vannak jelen, ezért a bőr rögtön hasznosítani tudja azt. Olajból lehetőleg csak a hidegen sajtolt, jó minőségűt használjuk, hiszen abban van a rengeteg hasznos tápanyag.
Recept:
2 evőkanál túró
egy tojássárgája
5 csepp olivaolaj
A túró – csak úgy, mint a tej – jelentős kazein tartalommal bír, ez nyugtatja a bőrt.
Olívaolaj(búcsú a szárazságtól)
A sima, rugalmas bőr egyik titka, hogy hozzájutunk-e a megfelelő zsírokhoz. A száraz, hámló bőr legjobb gyógyszere az olívaolaj – naponta egy evőkanállal. Akkor is segít az olaj, ha a pórusok hajlamosak az eldugulásra, mert az Olivában található esszenciális zsírsavak hatására sokkal kevesebb zsírt kell kiválasztani a pórusoknak, és könnyebbé válik a tisztulás.

 

Az áhított normál bőr, ami nagy kincs manapság...

A normál bőr jellemzése:


Akinek normál bőre van, sokat tartózkodik a friss levegőn, táplálkozása változatos, megfelelő a folyadékfogyasztása, és nincs káros szenvedélye.
A normál bőr olyan bársonyos, mint a hamvas őszibarack, rugalmas, megfelelően hidratált, zsír- és víztartalma tökéletes egyensúlyban van, ezért az arcbőr egészségesen selymes, és ragyogó. Finom pórusú, megfelelően ellenáll a külső hatásoknak, nem érzékeny. Tapintása finom és puha.
Ez az a bőr, amelyről minden nő álmodik. De be kell vallanom valamit.
 
Ilyen bőre csak a kisbabáknak, maximum a gyerekeknek van. Felnőttkorban rendkívül ritka.
Szépségét rendszeres tisztítással, tonizálással és hidratálással óvhatjuk meg, fontos a bőr regenerálása, táplálása.
 
Hogyan őrizhetjük meg a normál bőr természetes állapotát?
Ápolására olyan nappali krémet (fényvédő faktorral) ajánlunk, amelyik védi a bőrt a káros környezeti hatásokkal szemben.
 
A környezetszennyezés azonban könnyen károsíthatja a bőrt, eltömítheti a pórusokat. Éppen ezért fontos a arcradír használata, mely segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, ezáltal segíti az új bőrsejtek fejlődését.
 
Normál bőrre ajánlott természetes alapanyagú arctisztító készítményekkel viszont könnyen megőrizhető a bőr egyensúly állapota, s így elkerülhető a kellemetlen mitesszerek megjelenése is.
Éjszakai tápláló krémet is használhatunk az antioxidáns védelem érdekében.
Annak ellenére, hogy a normál bőr az idealizált bőrtípus, mégis, könnyen előfordulhat, hogy nyaranta zsírosabbá, telente pedig szárazabbá válik. Ezért érdemes szélsőséges időjárási viszonyok között jobban odafigyelni ápolására.
 Tipp: arcradírnak keverjünk össze durva kukoricalisztet, mézet és darált diót. Hagyjuk 5 percig az arcon, majd mossuk le!
Testradír: 1 teáskanál porcukrot tegyünk valamilyen bőrtisztító krémhez.
 
Bőrtisztító italnak igyunk meg éhgyomorra egy nagy pohár citromos vizet. Nem kávét, mert az sajnos az emésztést nehezíti, és pont reggel fejeződik be szervezetünk méregtelenítése.
Ezt egy kicsit nekem is nehéz megállni, bár én nem citromos vizet iszok, hanem gyógynövényes algalevet, amely kitűnő méregtelenítő és a legjobb vitálanyagforrás.
Mindenkinek jó szívvel ajánlom!

 

A bőtípusokról és az arcápolásról általában

Mi a hatékony arcápolás feltététele?

Fontos! Ne vegyél meg akármilyen kozmetikumot, mert lehet, hogy többet ártasz, mint használsz. Figyelj a minőségre, ugyanis sok kencefice egészségre káros anyagokat tartalmaz.
Az arcbőr megfelelő ápolásának alapfeltétele, hogy tisztában legyünk azzal, milyen típusú a bőrünk. Ez egyénenként más és más, természetének megfelelő bánásmódot igényel, ezért nem mindegy milyen kozmetikumot használunk!
 
Tudatosítanunk kell, hogy az arcbőr típusánál nem elégedhetünk meg az egyszeri meghatározás eredményével, mivel mindig a bőr aktuális állapotát kell figyelembe venni, ami az egészségi állapottól, az évszakoktól és egyéb környezeti hatásoktól, továbbá az életkortól is függ.
 
Nem is beszélve arról, hogy ugyan azon ember különböző testtájain is lehet a bőr más és más tulajdonságú. A dolgot bonyolítja, hogy a zsíros és száraz meghatározás nem feltétlenül ellentétei egymásnak.
 
A bőrtípus meghatározása azonban még kozmetikus számára is bonyolult feladat. Nézzük meg hát, mit is jelentenek ezek a látszólag egyszerű fogalmak.
Vízhiány? Szinte mindenkinél előfordul.
 
Az emberi bőr felhámjának szarurétege mintegy 10-20% vizet tartalmaz. Az elszarusodott laphám-sejtek között olyan vízmegkötő anyagok találhatók, amelyek a bőrben tartják a nedvességet.
 
Ezek az izzadságból, a faggyúból, a sejtek elszarusodási folyamatainak melléktermékeiből származnak. Ilyenek a különböző zsírsavak, a keratin, a karbonsavak, ammóniák és még számos más anyag.
 
Köztük az egyik legfontosabb a húgysav, – mai modern kozmetikumokban az elegánsabb Urea néven szerepel. Nem véletlenül kenegették a régi korok hölgyei vizelettel a bőrüket. Ha a bőr nedvességtartalma 10% alá csökken, kifejezetten szárazzá, megfáradttá és ráncossá válik.
 
Szinte minden bőrtípus kísérője a vízhiány, de a hidratáláson kívül oda kell figyelned a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, ami még hatásosabb, ha gyümölcsöt és zöldséget fogyasztasz, mert így nem ürül ki olyan könnyen a folyadék a szervezetből.
És még valami, ha mindig van víz a párologtatóban, ez nem csak a bőrnek jó, hanem allergia esetében is jótékony.
 
Az érzékeny bőr nem önálló bőrtípus, bármely bőrtípus kísérője lehet. Durvább változata a rozácea.
 
Most száraz vagy Zsíros? Hogy is van ez?
 
 
A kombinált bőr jellemzője, hogy az arc közepe táján lévő, T betűt formázó részeken – vagyis a homlokon, állon- könnyebben zsírosodik. Máshol, az arcon és az arc két oldalán normál vagy száraz.
 
Tehát a bőr lehet vízhiányos (dehidratált), zsíros (Szeborrea), zsírhiányos (alipikus) és normál. De nem mindenütt egyforma, mert a faggyú és verejtékmirigyek nem egyenlően oszlanak el a bőr felületén. A T-vonalon sűrűbben helyezkednek el és méretre is nagyobbak, ezért teljesen normális, ha itt az arcbőr jobban fénylik.
 
A bőrt elsősorban az anyagcsere folyamatok és a környezet befolyásolják. Ezért ne csak a bőrtípust vegyük figyelembe a kozmetikumok kiválasztásánál, hanem pl.: az időjárást is. Télen az arcbőrnek szélsőséges viszonyokhoz kell alkalmazkodnia, ilyenkor a bőr gyakran szárazzá és érzékennyé válhat.
 
Bőrtípusokat befolyásoló tényezők:
 
  •      a bőr víztartalma
  •      a bőr faggyúmirigy működése
  •      a bőrfelszíni emulzió mennyisége és minősége
  •      életmód
  •      étrend
  •      folyadékháztartás
  •      hormonális egyensúly
  •      betegségek
  •      évszakok, időjárás
  •      gyógyszerek
  •      stressz
  •      lelki egyensúly
Lehetséges, hogy még nem teljes a kép, de a következő bejegyzésekben részletesen átvesszük az összes bőrtípust!

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!