Női praktikák

Hogyan ismerheted fel a minőségi táplálékkiegészítőt?

 

A táplálék kiegészítők palettája napjainkban rendkívül szélessé vált. Mik a legfontosabb szempontok, amelyeket feltétlenül tudnod kell, ha a legjobb készítményt szeretnéd kiválasztani.

Aki egy kicsit is törődik az egészségével, mostanra már rájött, hogy a táplálék kiegészítők nélkül lehetetlen biztosítani az optimális vitamin és ásványi anyag ellátás feltételeit. Az élelmiszerellátásunkkal van egy hatalmas probléma. Sokat eszünk, sejtjeink mégis éheznek és az egészségünk megőrzéséhez szükséges tápanyagok minimális mennyiségét sem fogyasztjuk el.

Mik az általános tünetei, ha szervezetünk a hasznos tápanyagokból hiányt szenved, ha a salakanyagok és méreganyagok lerakódtak a szervezetünkben: gyakori fejfájás, fáradékonyság, magas vérnyomás, emésztési zavar, puffadás, alvászavar, depresszió és az általános rossz közérzet.

Az étrend kiegészítők hatalmas választékában sokszor nem tudjuk, hogy melyik az, amelyik a céljainknak legjobban megfelel, és hatékony is. Mielőtt megvásárolunk egy készítményt fontos lehet komolyabban megvizsgálnunk többféle szempontból.

De mik ezek a szempontok?

1.                A szakértők azt javasolják, hogy népszerű gyártótól vásároljunk.

A Németországban gyártott termékek felügyelete és engedélyezése sokkal szigorúbb, mint máshol, így szokták javasolni, hogy vásároljunk Németországból való terméket.

2.                 Ne vegyünk szintetikus vitaminokat, csak természetes táplálék kiegészítőket!

Régen, a piac fellendülésekor az számított a jobb táplálék kiegészítőnek, amely több vitamint tartalmazott az A, B, C, E és más vitaminokból.

A baj az, hogy a gyógyszeripar mintájára hozták létre ezeket a készítményeket, vagyis vegyi úton állítják elő, vagyis a szintetikus vitamin kémiai szerkezete megegyezik a természetes vitaminéval.

A másik megoldás, hogy a vitamint vegyi anyagokkal vonják ki az egyes élelmiszerekből, ezzel elszakítva ezernyi anyag környezetéből. De egy-egy vitamin több alkotóelemből épül fel, melyek csak együtt működnek.

A C-vitaminnak például az aszkorbinsav csak egy része, hozzá tartozik a Rutin, és még más elemek is. Ahhoz, hogy a szintetikus C- vitamin hasznosulni tudjon, a szervezetnek ki kell vonnia a szövetekből a hiányzó elemeket, mert csak együtt képesek egy biológiai hatást eredményezni. Olyan teljes vitaminokra van szükségünk, amelyek nem rabolják el más szövetekből, szervekből a hasznos tápanyagokat.

Egy táplálék kiegészítő akkor jó, ha alkotóelemei szinergikus kapcsolatban állnak egymással, vagyis egymás hatását felerősítik. A tápanyagok sokkal jobban működnek együtt, úgy ahogy egy növényben eredetileg megtalálhatóak, segítik egymás hasznosulását a szervezetben. Ásványi anyagok jelenléte nélkül a vitaminok hatása sem érvényesül.

Tehát fontos, hogy teljes értékű táplálékból fedezzük vitaminszükségletünket, vagy olyan táplálékkiegészítőt szedjünk, amely nem vitamint tartalmaz, hanem a teljes növényt, pl: acerola cseresznyét vagy papayát.

Sokszor sajnos az első pillantásra természetesnek tűnő készítmények, lehet, hogy valójában szintetikusak, és akár a bioboltok polcain is találkozhatunk ilyenekkel, vagy nagyobb gyártók között is van, amelyik elköveti ezt a hibát.

Hogyan tudjuk megkülönböztetni a természetes vitaminokat a szintetikustól?

·        Ha az van a dobozra írva, hogy: 60 mg C-vitamin (aszkorbinsav), az tuti, hogy szintetikus.

·        Ha az van ráírva, hogy C-vitamin acerola kivonatból, ez természetes, ha fel van tűntetve, hogy kizárólag természetes forrásból származó koncentrátum vagy kivonatról van szó.

·        Ha tisztán természetes növényt tartalmaz a termék, mint pl. spirulina algát vagy zöld árpát, akkor felesleges kiírni, hogy a vitaminok valóban természetesek.

Sajnos ma, ha bemegyünk a gyógyszertárba vagy a boltba szinte csak szintetikus vitaminkészítményekkel találkozhatunk. A gyógyszeripar nagyon sok mindent elkövet, hogy ezek a tények ne szivárogjanak ki a nyilvánosság elé. Hiszen ha nem lennének beteg emberek, miből élne meg a gyógyszeripar? Tudtad, hogy minden 4. amerikai ember gyógyszerek mellékhatásaiba hal bele?

A szintetikus vitaminok kimutatások szerint károsíthatják a mellékvesét, és megnövelik bizonyos betegségek kockázatát.

3.                 A felszívódás

Nem mindegy az sem, hogy melyik termék hatóanyagai milyen mértékben szívódnak fel. Persze kénytelenek vagyunk elhinni azt, amit a gyártó mond erről, mert mi magunknak nem igen tudjuk lemérni vagy bizonyítani.

De igen szembetűnő az, ha annyit mondok, hogy a szintetikus készítmények felszívódása maximum 15 %, és akkor gondoljunk bele, hogy mennyi pénzt dobunk ki az ablakon azzal, hogy nem teljes értékű táplálékot fogyasztunk.

4.                 Készítési eljárás:

Tudjuk, hogy a vitaminok, ásványi anyagok nagyon érzékenyek, és a gyártás során sérülhetnek. Amikor tablettákat készítenek, az eljáráshoz mindenféle kemikáliát felhasználnak, ráadásul a préseléshez hőre van szükség, amely így megsemmisíti az értékes anyagok egy részét. A kapszulákkal pedig az a baj, hogy a kapszula anyaga zselatin.

A legideálisabb a por alapanyag, mert ez a legtermészetesebb, és az elkészítéséhez nincs szükség semmilyen káros anyagra

Fontos szempont az is, hogy a termék színezék, adalékanyag, hordozóanyag mentes legyen, ha lehet. Illetve fontos lehet tudni, hogy milyen környezetben termesztik a termék alapanyagait, milyen engedélyekkel rendelkezik, vannak-e kutatási eredmények, vélemények, és ellenőrzik-e a termék minőségét.

Ezeket a szempontokat vegyük figyelembe egy készítmény kiválasztásakor, és így biztosak lehetünk a termék jó minőségében és hatékonyságában.

 

Mely kategóriákból válasszunk táplálékkiegészítőt?

 

A táplálék kiegészítők legelterjedtebb fajtái:

Ha szervezetünk a létfontosságú tápanyagokból hiányt szenved, és a méreganyagok felhalmozódnak a szervezetünkben, akkor számos kellemetlen tünet jelentkezhet. Ilyen pl.: a fáradékonyság, fejfájás, emésztési zavar, puffadás, körömtöredezés stb.

A vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó táplálék kiegészítőkön kívül vannak lúgosító-méregtelenítő, fogyasztó, izomfejlesztő, és különböző problémák tüneteinek enyhítésére hivatott táplálék kiegészítők.

Hatalmas a választék, ezért nagyon nehéz eldönteni, hogy melyik lenne számunkra a legjobb.

Fehérje tartalmú táplálék kiegészítők:   

Köztudott, hogy a body builderek használják, akik magas fehérje tartalmú porokkal, kapszulákkal segítenek rá az izomépítésre.  Viszont ma már a fogyókúrások és vegetáriánusok körében is elterjedt a fehérjeporok fogyasztása, ami a húsfogyasztást helyettesíti, emellett gyorsabb az emésztése és könnyen elkészíthető. De azok a nők is, akik szeretnek sportolni, egy pohár fehérje ital elfogyasztásával biztosíthatják maguknak a kellő energiát.

Vitaminokat, ásványi anyagokat tartalmazó táplálék kiegészítők:

Ide sorolhatjuk a multivitaminokat, a szintetikus vitaminokat, amelyek általában gyógyszertárakban kaphatók, és a bio elnevezésű vagy természetes készítményeket. 

A legkorszerűbb és legdivatosabb készítmények valamilyen zöldség vagy gyümölcs kivonatát tartalmazzák, jobbik esetben magát a növényt aszalt vagy szárított formában. Ilyen pl.: az acerola kapszula, tengeri alga kapszula, karotin kapszula, halolaj kapszula stb.

Fogyasztó készítmények:

A fogyasztókészítmények között találhatunk porokat, turmixitalokat, különböző bogyókat, tapaszokat stb., ezek közül a leggyakoribbak, az enzimtartalmú készítmények.

Az emésztőenzimek dolgozzák fel a táplálékunkat, bizonyos enzimek felelősek testünk anyagcseréjének működéséért, sőt a gondolkodáshoz is enzimekre van szükségünk.

Egy részüket testünk termeli, de a tökéletes emésztéshez az élő, nyers táplálékokban található enzimekre is szükségünk van.

A fogyókúrák sikertelensége abban rejlik, hogy az ételek minősége helyett a mennyiségre figyelünk. A főtt ételek jobban hizlalnak, mint a nyers ételek, ráadásul hő hatására az enzimek nagy része elpusztul, ennek következménye pedig az enzimkészletünk kimerülése, amely különböző szervi problémákhoz, elhízáshoz vezet.

Az elhízott embereknél nem termelődik elegendő lipáz enzim, ami egy zsírbontó enzim, így nincs mi elbontsa a zsírszövetet.

Sok fogyasztószerben találhatunk ananász és papain enzimet, amely emésztést segítő enzim, a mai  ember lelassult anyagcseréje fokozható ezáltal, de nem elegendő, a zöldség és gyümölcsfogyasztás mindenképpen szükséges mellette.

ananász.jpg

Lúgosító, méregtelenítő készítmények:

Ha valaki lúgosítani, méregteleníteni szeretne akkor ezt zöldség és gyümölcsfogyasztással elősegítheti, de valószínűleg nem tud annyit enni, amelyekkel valódi eredményeket el lehetne érni. Amikor a test tele van méreganyagokkal, megpróbál azoktól a bőrön keresztül megszabadulni, ami pattanásokat, ekcémát és egyéb bőrbetegségeket okozhat.

Manapság mindenkinek van már valamilyen „nyavalyája”, nap, mint nap rengeteg káros hatás éri szervezetünket, emiatt is nagyon fontos a lúgosító, méregtelenítő készítmények fogyasztása. Vannak köztük porok, teák, gyümölcs, zöldség koncentrátumok, tapaszok, stb.

A lúgosító táplálékok elősegítik a fogyást, emellett a fáradékonyság, fejfájás, emésztési zavarok és ingerlékenység megszüntetésében is hatékonyak.

Fontos az emésztőrendszer és a bélflóra egészségének helyreállítása, a savképző ételek mellőzése, mint a fehér liszt, cukor stb., és az ételek megfelelő kombinációja is.

De erre vannak a rostkészítmények: amelyek a bélrendszer tisztítására hivatottak.

Miért nagyon fontos ez? Azért mert az immunrendszer 80 %-a beleink állapotától és tisztaságától függ.

A mindennapi mérgek, amik körülvesznek bennünket és az élettelen táplálékok emésztési zavarokhoz vezetnek, és komoly problémákat is okozhatnak

A rostok segítenek tisztán tartani a beleket, ezzel meggátolva a káros baktériumok szaporodását, valamint segítenek a bélflóra egyensúlyának fenntartásában.

Ha tiszta az emésztőrendszerünk a tápanyagok is könnyebben felszívódnak, és egyre kevésbé fogjuk kívánni az édességeket és az egészségtelen ételeket.

 

Te is elveszettnek érzed magad a táplálék kiegészítők piacán?

 

Vitathatatlan tény, hogy szépségünk és egészségünk megőrzéséhez táplálék kiegészítőkre van szükségünk. De honnan tudhatjuk, hogy melyik a legjobb?

Az étrend kiegészítők vagy táplálék kiegészítők a napi étrend kiegészítését szolgálják. Vitaminok, ásványi anyagok, természetes antioxidánsok, zsírsavak, probiotikumok, élelmi rostok és bizonyos gyógynövények koncentrátumai.

Az orvosok sokáig nem hittek a táplálék kiegészítők sokszor hihetetlennek tűnő hatásaiban, mégis bizonyos táplálék kiegészítőknek sikerült kivívni az elismerést a gyógyszerek mellett. És ezt ma már az orvosok sem tagadhatják.

Manapság, ha a legegészségesebben is táplálkozunk, nem tudjuk bevinni szervezetünkbe azt a vitálanyag mennyiséget, amelyre szükségünk van. Az átlagember, ha nem szeretné, hogy különböző hiánybetegségek alakuljanak ki nála, és egészségét, szépségét tartósan szeretné megőrizni, táplálékkiegészítőket kell fogyasztania.

Hogyan lehet eligazodni a termékek sokasága között? Honnan tudhatjuk, hogy melyik termék megbízható?

A táplálék kiegészítőkre vonatkozó jogszabályok az EU-hoz való csatlakozás után megváltoztak. Ennek megfelelően a gyártóknak csak bejelentési kötelezettségük van az OÉTI felé. Bármilyen hatékony is a termék, nem tudhatjuk biztosan, hogy tényleg megfelelő mennyiségben tartalmazza-e a hatóanyagot. A mostanság annyira elterjedt élelmiszer adalékanyagok, eljárások és egyéb minőségtelen ételeknek álcázott dolgokról kialakult viták miatt fontos lehet tudni, hogy ellenőrzött minőségű készítményről van-e szó.

A Fogyasztóvédelmi felügyelőség 2006-os felmérése során multivitaminok, cukorkák, pezsgőtabletták valós vitamin és ásványianyag tartalmát vizsgálták, melyben 50 termékből 7-nél egyeztek a címkén feltűntetett adatokkal.

Az ismert gyártók viszont nem teszik kockára hírnevüket, ezért a termékeik csomagolásán szereplő adatok megfelelnek a valóságnak.

A modern életmódunknak köszönhetően nincs időnk odafigyelni a helyes táplálkozásra, viszont kényelmesen pótolhatjuk a létfontosságú tápanyagokat, sőt bizonyos problémák kezelésénél nem a gyógyszer kell, hogy legyen az első, amihez nyúlunk, hanem valamilyen gyógyhatású készítmény, aminek ma már egyre többen hívei.

Rengeteg táplálék kiegészítőt láthatunk a bioboltokban, a gyógyszertárakban, drogériákban, és bizonyos cégek is foglalkoznak táplálék kiegészítők értékesítésével.

Honnan tudhatjuk, hogy pl.: a sok féle multi vitamin közül melyik az, amely hatékony és megéri az árát? Az első, amit megnézünk az az, hogy mit tartalmaz, de a legtöbb ember nem tudja, hogy mennyi a napi szükséglet bizonyos vitaminokból, ásványi anyagokból. Így hiába nézzük meg a címkét, az még közel sem elég a döntéshez több okból sem.

Igazából még a szakemberek: orvosok és gyógyszerészek sem tudnak eligazodni a táplálék kiegészítők széles palettáján. Számtalan azonos hatóanyagot tartalmazó termék kapható eltérő áron, ezért nem könnyű eldönteni, hogy melyik lehet a legjobb.

De nem mindegy, hogy a termék alapanyaga milyen eljárással, hogyan készül. Ezért nem árt megismerni a termék gyártóját, és hogy milyen módszerekkel állítják elő termékeiket.

Nem egyszerű a dolgunk ezzel kapcsolatban, mert ha hisszük, ha nem, vannak olyan bogyók, amelyek egyáltalán nem használnak, sőt inkább többet ártanak.  Mi nem olyan készítményeket keresünk, amelyek ugyanolyanok, mint a többi, hanem olyanokat, amelyek kiemelkedőek bizonyos tekintetben és különleges hatékonyságúak.

Ebben szeretnénk egy kis segítséget nyújtani az egészség és szépség elkötelezetteinek, azokkal a szempontokkal, amelyek ismerete szükséges ahhoz, hogy a legjobb minőségű készítményt tudjuk kiválasztani.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!