Női praktikák

Vízhiányos bőr kialakulásának oka, kezelése és néhány extra tipp!

 Vízhiányos bőr tulajdonságai:

Mélyrétegi vízhiányos bőrnél a hámrétegen kívül az irhában és a bőraljában is vízhiány alakul ki. Általában felszíni vízhiánnyal kombinálódik. Szűk pórusaiban fonalszerű mitesszerek képződhetnek. Színe fakó, sápadt és húzódik.
Ez a bőrtípus a bőr korai öregedésének jellemzője, ilyenkor a bőr rugalmassága, kollagén és elasztikus rostok átmérője, száma csökken.
 
 
Kialakulásának oka lehet:
 
  •          vízelvonó hatású kozmetikumok használata (glicerin, méz)
  •          elégtelen bőrápolás
  •          túlzott napozás, szolizás, helytelen életmód
  •          száraz levegő, káros környezeti tényezők
  •            vitamin és folyadékbevitel hiánya
  •          vizelethajtók alkalmazása, bizonyos gyógyszerek szedése
  •          túl gyakori és hosszú ideig tartó tusolás
  •          vagy bizonyos betegségek is okozhatják (Pl.: ekcéma)
 
Ha bőrünk színe vagy textúrája hirtelen megváltozik, érdemes felkeresni orvosunkat, mert ennek hátterében:
 
  •          Vashiányos állapot is állhat,
  •          Vagy számos emésztőszervi, autóimmun és hormonális eredetű megbetegedés tünete lehet.
  •          Utalhat cukorbetegségre,
  •          Akinek rendszertelen a menstruációja, az rendszerint bőrszárazságban szenved.
  •         Ugyanígy az anorexia és a pajzsmirigy alulműködésben szenvedőknek is gyakran száraz a bőre.
 
A felszíni vízhiány nem bőrtípus függő, tehát kombinált vagy zsíros bőr is lehet vízhiányos csakúgy, mint a száraz.
 A dehidratált bőr inkább vízhiányos, de zsírhiánya is lehet. A megfelelő mennyiségű víz bevitele sokat segíthet a bőr állapotán, de a vízivással nem lehet megakadályozni a vízvesztést és a párolgást.
 
Tanácsok vízhiányos bőrre:
Fogyasszunk sok lédús és rostos élelmiszert, használjunk hidratáló krémet, amely támogatja a vízmegkötő faktorok munkáját! Párologtassunk a lakásban, tartsunk sok szobanövényt, mozogjunk rendszeresen friss levegőn!
Hideg időben inkább kicsit zsírosabb krémet érdemes használni, amely védelmet nyújt a külső hatásokkal szemben. A vízhiányos bőr tisztításához alkoholmentes, hidratáló hatású készítmények ajánlottak, amelyek táplálják a bőrt, segítik nedvességtartalmának megőrzését is.
 
Száraz bőr alatt azt értjük, hogy hiányos a lipidréteg, ezt sokan összekeverik, de végülis összefüggenek a dolgok.
Olyan termékeket érdemes keresni, amelyek úgynevezett nedvességmegkötő hatóanyagokat tartalmaznak. Ilyen a glicerin, az aminosavak és a hyaluronsav.
 
Egy erősen dehidratált bőrnek már az sem segít, ha nedves bőrre visszük fel a krémet. Ilyen esetekben már koncentrált, vagyis szérum formájában érdemes keresni a készítményeket.
Extra tippek, bőrszépítő pakolások:
Mézes-túrós maszk:
melegítsünk fel 2 evőkanál mézet, hogy folyékony legyen, majd keverjünk hozzá 2 evőkanál túrót, ezt felvisszük az arcra, negyed óra múlva langyos vízzel lemossuk.
Krumplis maszk
A meghámozott burgonyát jól összetörjük és még melegen – a többi alapanyaggal együtt – rápakoljuk az arcunkra. Ezt a pakolást nagyon érzékeny bőrűeknek ajánljuk, kipirosodott és ekcémás bőrre is jó, de egyébként az összes bőrtípusra alkalmazható.
Recept:
egy megfőzött és meghámozott burgonya
2 evőkanál tej
összevágott petrezselyem
 
A burgonyatehát gyulladáscsökkentő, bőrtápláló, bőrregeneráló és frissítő hatással is rendelkezik. A petrezselyem a nagy mennyiségű klorofil mellett P vitamint is tartalmaz, ami szabályozza a száraz, érzékeny és fáradt bőrt. A tej jótékony hatását már Kleopátra is fölfedezte, mi azért mégsem öntünk tele egy egész kádat tejjel. Kicsit drága mulatság lenne. Pár csepp az arcunkon mégis hasznos lehet, mert a zsír- és fehérjetartalma, ami nyugtatja, nedvesíti, hidratálja és védi a hámrétegünket.
Hidratáló almapakolás:
Hozzávalók: fél tojássárgája, 3 ek. tejszínhab, 10 g lenmag, 1 tk. almapüré
A tejszínhabot felverjük, a legmagot finomra mixeljük. Utóbbit meleg vízben áztatjuk, hagyjuk megduzzadni, majd hozzáadjuk a többi alapanyagot. A masszát azonnal felvisszük a nyakra és az arcra. Harminc perc után nedves törülközővel eltávolíthatjuk a be nem szívódott maradékot.
A tojássárgája és a tejszín jól tárolja a bőrünknek szükséges nedvességet, a lenmag nyugtató hatású, az alma pektinje pedig optimalizálja a bőr folyadékmegkötő képességét. Zsíros bőrre is alkalmazható ez a maszk, ebben az esetben a tejszínt sovány túróval helyettesítsük.
 

A bőtípusokról és az arcápolásról általában

Mi a hatékony arcápolás feltététele?

Fontos! Ne vegyél meg akármilyen kozmetikumot, mert lehet, hogy többet ártasz, mint használsz. Figyelj a minőségre, ugyanis sok kencefice egészségre káros anyagokat tartalmaz.
Az arcbőr megfelelő ápolásának alapfeltétele, hogy tisztában legyünk azzal, milyen típusú a bőrünk. Ez egyénenként más és más, természetének megfelelő bánásmódot igényel, ezért nem mindegy milyen kozmetikumot használunk!
 
Tudatosítanunk kell, hogy az arcbőr típusánál nem elégedhetünk meg az egyszeri meghatározás eredményével, mivel mindig a bőr aktuális állapotát kell figyelembe venni, ami az egészségi állapottól, az évszakoktól és egyéb környezeti hatásoktól, továbbá az életkortól is függ.
 
Nem is beszélve arról, hogy ugyan azon ember különböző testtájain is lehet a bőr más és más tulajdonságú. A dolgot bonyolítja, hogy a zsíros és száraz meghatározás nem feltétlenül ellentétei egymásnak.
 
A bőrtípus meghatározása azonban még kozmetikus számára is bonyolult feladat. Nézzük meg hát, mit is jelentenek ezek a látszólag egyszerű fogalmak.
Vízhiány? Szinte mindenkinél előfordul.
 
Az emberi bőr felhámjának szarurétege mintegy 10-20% vizet tartalmaz. Az elszarusodott laphám-sejtek között olyan vízmegkötő anyagok találhatók, amelyek a bőrben tartják a nedvességet.
 
Ezek az izzadságból, a faggyúból, a sejtek elszarusodási folyamatainak melléktermékeiből származnak. Ilyenek a különböző zsírsavak, a keratin, a karbonsavak, ammóniák és még számos más anyag.
 
Köztük az egyik legfontosabb a húgysav, – mai modern kozmetikumokban az elegánsabb Urea néven szerepel. Nem véletlenül kenegették a régi korok hölgyei vizelettel a bőrüket. Ha a bőr nedvességtartalma 10% alá csökken, kifejezetten szárazzá, megfáradttá és ráncossá válik.
 
Szinte minden bőrtípus kísérője a vízhiány, de a hidratáláson kívül oda kell figyelned a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, ami még hatásosabb, ha gyümölcsöt és zöldséget fogyasztasz, mert így nem ürül ki olyan könnyen a folyadék a szervezetből.
És még valami, ha mindig van víz a párologtatóban, ez nem csak a bőrnek jó, hanem allergia esetében is jótékony.
 
Az érzékeny bőr nem önálló bőrtípus, bármely bőrtípus kísérője lehet. Durvább változata a rozácea.
 
Most száraz vagy Zsíros? Hogy is van ez?
 
 
A kombinált bőr jellemzője, hogy az arc közepe táján lévő, T betűt formázó részeken – vagyis a homlokon, állon- könnyebben zsírosodik. Máshol, az arcon és az arc két oldalán normál vagy száraz.
 
Tehát a bőr lehet vízhiányos (dehidratált), zsíros (Szeborrea), zsírhiányos (alipikus) és normál. De nem mindenütt egyforma, mert a faggyú és verejtékmirigyek nem egyenlően oszlanak el a bőr felületén. A T-vonalon sűrűbben helyezkednek el és méretre is nagyobbak, ezért teljesen normális, ha itt az arcbőr jobban fénylik.
 
A bőrt elsősorban az anyagcsere folyamatok és a környezet befolyásolják. Ezért ne csak a bőrtípust vegyük figyelembe a kozmetikumok kiválasztásánál, hanem pl.: az időjárást is. Télen az arcbőrnek szélsőséges viszonyokhoz kell alkalmazkodnia, ilyenkor a bőr gyakran szárazzá és érzékennyé válhat.
 
Bőrtípusokat befolyásoló tényezők:
 
  •      a bőr víztartalma
  •      a bőr faggyúmirigy működése
  •      a bőrfelszíni emulzió mennyisége és minősége
  •      életmód
  •      étrend
  •      folyadékháztartás
  •      hormonális egyensúly
  •      betegségek
  •      évszakok, időjárás
  •      gyógyszerek
  •      stressz
  •      lelki egyensúly
Lehetséges, hogy még nem teljes a kép, de a következő bejegyzésekben részletesen átvesszük az összes bőrtípust!

 

Szörnyű igazságok, mi történik, ha nem fogyasztunk elegendő vizet.

Miért fontos a 2-3 l víz elfogyasztása naponta?

Ez egy nagyon fontos dolog. Ugye elég sokszor halljuk a figyelmeztetést, de legtöbbünk nem nagyon foglalkozik vele, vagy azt mondja, hogy: „Én nem tudok ennyi vizet meginni.”
Testünk minden funkciójához elegendő folyadékot kell fogyasztanunk: az emésztéshez, a hőmérséklet-szabályozáshoz, a méreganyagok kiválasztásához is és még sok minden máshoz.
Az orvosok szerint sok betegség épp a kiszáradásra vezethető vissza. Aki eleget fogyaszt a „jó” italokból, sokféle betegséget elkerülhet.
Azt szokták mondani, hogy 20kg- onként egy liter az ideális. 
De nem mindegy, hogy milyen folyadékot fogyasztunk, ugyanis a szervezetünk 75%-át víz alkotja, és a szervezetünk vízszükségletét nem pótolhatjuk akármilyen folyadékkal.
A megfelelő mennyiségű és minőségű folyadék elfogyasztása minden ember számára szükséges az anyagcsere folyamatok megfelelő működéséhez, és a szép bőr megőrzéséhez.
A víz tehát szállítóeszközként vesz részt az összes anyagcsere folyamatban.
Cukros löttyök:
Az ember évezredeken keresztül szomjának oltására a vizet használta. Az utóbbi évtizedekben azonban a divatnak megfelelően a reklámok hatására a víz helyét különféle színezett, tartósítószerekkel és adalékanyagokkal dúsított cukrozott üdítők vették át.
Ezekben az italokban ugyan van víz, de emellett vízelvonó (dehidratáló) anyagokat is tartalmaznak. Eltávolítják az őket feloldó vizet, és szervezetünk víztartalékaiból is elvonnak!
 
Tudatos vízivás:
 
A mérsékelt égöv alatt egy felnőtt szervezetéből légzés, izzadás, kiválasztás következtében naponta 2-3 liter víz távozik.
Hogy a szervezet víz- és só-háztartása fel ne boruljon, a vesztességet megfelelő, „tudatos vízivással” időben pótolni kell.
 
 
 
Mi történik, ha kevés vizet fogyasztunk?
 
Nagyon fontos lenne meg sem várnunk azt, hogy szomjúságérzetünk legyen. Mert, mire az információ eljut az agyba, a sejtek – a felgyülemlő-végtermékek, salakanyagok miatt – már fuldokolnak. Ha nem történik meg időben a folyadék utánpótlás, akár el is pusztulnak.
 
A „szomjúság” a szervezet vészjelzése, amely a kiszáradás fenyegető közelségére figyelmeztet. Ha a folyadékháztartás felborul, a vér a sejtek víztartalmát vonja el, s emiatt azok anyagcseréje megváltozik.
 
Így romlik a szövetek vérellátása, amire az agy is érzékenyen reagál, akár tudatzavar vagy eszméletvesztés is kialakulhat. Igyunk tehát időben és bőségesen.
 
Az a tapasztalat, hogy akkor ideális az életmódunk, táplálkozásunk, vízfogyasztásunk, ha a vizeletünk tiszta, átlátszó, nem szúrós szagú, nem habos, nem opálos, nem zavaros.
Az emberi test vízszükségletének semmibevevése, vagy tudatlanságból való figyelmen kívül hagyása okozza, a szervezet rendellenes működési problémáit, ami azután különféle betegségekben manifesztálódik, különféle tüneteket produkál.
 
 
Miért fontos a vízfogyasztás a bőr szempontjából?
 
 
A dehidratáltságnak leginkább a bőr “issza meg a levét”. Életünk során sok vízelvonó hatású ételt és italt fogyasztunk el. Ha szeretnél bőrödnek egészséges ragyogást biztosítani, kerüld az ilyen ételek fogyasztását, és minden nap igyál meg két, három liter természetesen tiszta vizet!Ez csak szokás kérdése.
A víz utoljára a bőrbe jut el; ha a szervezet nem jut elegendő vízhez, azt a bőr minden más szervnél jobban megsínyli.
 A víz elősegítheti az arcbőr hidratálását, miáltal az: 
 
  • bársonyosabb
  • puhább
  • ruganyosabb
  • ránctalanabb lesz

 

 

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!