Női praktikák

Kézápolási tippek, otthon elkészíthető kézkrémek...

 

Kézápolási tippek, receptek
 
 
Ahhoz, hogy kézbőrünk finom és rugalmas legyen, masszírozzuk minden este egy evőkanál mézzel.
 
A paradicsomlé nagyszerű színtelenítő szer a kéz tisztításánál. Vágjunk ketté két paradicsomot, húzzuk le a héját és mossuk meg kezünket a paradicsompürében. Hagyjuk a bőrön 5-10 percig, majd mossuk le rózsavíz és néhány csepp benzoin-oldat keverékével.
Áztassuk be kezünket minden nap meleg tej és kevés frissen facsart citromlé elegyébe, ettől puha lesz a kezünk, és megelőzhetjük a száraz és ráncos bőr kialakulását.
 
Miután megmostuk a kezünket, mindig alaposan töröljük meg, mert a nedves bőr télen érdessé és repedezetté válik, nyáron pedig megkeményedik és kiszárad.
 
Tartsunk a mosogató mellett egy tégely kézkrémet, hogy rögtön használhassuk kézmosás után, mikor a legszárazabb bőrünk.
 
Kézkrémek házilag:
Illatmentes kézkrém: Ez az egyszerű kézkrém kitűnő száraz, ráncos kézre.
 
30g cinkkenőcs
15 g olívaolaj
30 g tiszta lanolin
 
Olvasszuk fel a cinkkenőcsöt és a lanolint egy forró vízzel teli lábasba állított edényben. Keverjük hozzá az olívaolajat, és verjük krémmé. Tároljuk üvegedényben.
 
Mézes kézkrém:Ez a krém nagyon jól használható télen, mert puhítja a repedezett, érdes kézbőrt.
 
2 evőkanál méz,
2 evőkanál rózsa- vagy levendulavíz
 
Egy forrásban lévő vízzel teli lábasba állított bögrében olvasszuk fel a mézet, és keverjük hozzá lassan a rózsa- vagy levendulavizet. A tűzről levéve öntsük a krémet üvegedénybe.
 
 
 
Citromos kézkrém:
 
15 g méhviasz
4 evőkanál édesmandula-olaj
1 maréknyi verbénalevél
Csipetnyi bórax
Néhány csepp friss citromlé
4 evőkanál lágy víz
 
Forrázzuk le a verbénalevelet annyi vízzel, amennyi ellepi, fedjük le az edényt, és hagyjuk ázni éjszakára. Reggel szűrjük le, öntsük egy üvegbe, adjuk hozzá a 4 evőkanál vizet és a citromlevet, majd az egészet jól rázzuk össze.
Melegítsük fel a forrázatot egy edényben, oldjuk fel benne a bóraxot, egy másik edényben pedig olvasszuk meg a méhviaszt, és adjuk hozzá a mandula olajat. Keverjünk össze minden alapanyagot, verjük fel kézi vagy gépi habverővel addig, amíg a massza lehűl, és krémes állagúvá válik. Ettől az édes illatú krémtől sima, és puha lesz a bőrünk.
 
Uborkás kézkrém: Ez a világoszöld, üdítő illatú krém puhává és kellemesen illatossá teszi a kezünket.
 
1 uborka
1 ek. glicerin
1 ek. varázsmogyoró-olaj
1 ek. rózsavíz
 
Mossuk és hámozzuk meg az uborkát, vágjuk kb. 2,5 cm-es darabokra, és zúzzuk péppé. Adjuk hozzá a varázsmogyoró-olajat, a rózsavizet, a glicerint és verjük krémmé mixerrel. Keverjük 30 másodpercig, majd verjük fel. Ha elkészült, tegyük műanyag edénybe, tartsuk a konyhában, és használjuk, ha mosogatás után száraz a kezünk.
 

 

Az érdes, száraz kéz ápolása, kéztorna, kézápoló szerek házilag

 

A kézápolás praktikái, körömápolás …

Az arc mellett a kéz a másik testrészünk, amely leginkább ki van téve az időjárás viszontagságainak, a napsütésnek, a környezet szárazságának, a szennyeződéseknek és mások fürkésző pillantásainak.
A kéz ápolása természetesen nemcsak a kézfej, hanem a karok gondozását is jelenti. A legtöbb gondot a felkar szárazsága és a kérges könyök ápolása okozza.
A napfény hiánya és az A-vitamin hiány miatt gyakran jelennek meg a kar bőrén kemény, libabőrre emlékeztető szaru felhalmozódások . Ilyen esetben az alapos áztatás, majd a frottírkesztyűvel vagy puha körömkefével végzett dörzsölés segíthet. Szárazra törlés után kenjük be bőrtápláló krémmel. Öt-hat alkalom után, illetve megfelelő, vitamindús táplálkozás mellett a tünetek teljesen megszűnnek. Nyáron a napfény jótékony hatására maguktól is elmúlnak.
A könyök érdes, megvastagodott bőre türelmes, kitartó ápolást igényel. Két kis tálkába tegyünk langyos étolajat, majd kb. 20 percig áztassuk a könyököket. A felpuhítás másik módja: búzakorpát kevés vízzel vagy tejjel keverjünk pasztává és kenjük be az érdes bőrfelületet. Ha megszáradt törölközővel ledörzsöljük és bekrémezzük. A javulás mértékétől függően, többször ismételjük.
Az elhanyagolt kezek az egyébként ápolt külsőt is előnytelenül befolyásolják. A kézfej ápolásánál a legfontosabb a tisztaság. Törölközésnél ügyeljünk arra, hogy a kéz teljesen száraz legyen, mert a nedves bőr a legkisebb légmozgás hatására is kiszárad, felső rétege megrepedezik, érdessé válik.
A kezek szépségét ronthatják a tenyér és az ujjak bőrén lévő hámvastagodások, bőrkeményedések is. Ápolásuknál szintén jó eredménnyel alkalmazhatók a langyos olajos áztatások és a rendszeres krémezés. Különösen hideg időben gyakran előfordul, hogy a kéz bőre lilás-piros. A váltakozó hideg-meleg kézfürdő és a kézkrémmel végzett masszírozás serkenti a vérkeringést, edző hatású és megszűnteti a bőr vörösségét.
A köröm nemcsak dísze a kéznek, hanem fontos védelmi feladatot is ellát, mert óvja az érzékeny ujjhegyet az esetleges ütésektől. Rendellenességei közül leggyakoribb a körmök szárazsága, töredezése.
Főleg A-vitamin hiány illetve a mosó és mosogatószerek szárító hatása okozza. A körmöket övező keskeny bőrszegély eltávolítása formásabbá teszi a körmöket. Ez a művelet azonban fokozott óvatosságot igényel, mert az ollóval ejtett legkisebb sérülés is utat nyit a fertőzéseknek, rosszabb esetben körömágygyulladásnak. Egyébként a körmön megjelenő fehér foltokat a cinkhiány okozza.
 
Kézápolási Tippek:
Tipp: Naranccsal vagy citrommal dörzsöljük be a körmöket és a kéz egyéb területeit is! A pektinben gazdag gyümölcshús különösen erős fehérítő, a betöredezett körmöket, pedig hatékonyan erősíti. Egy evőkanál olajhoz adjunk egy kis cukrot, a keverékkel dörzsöljük át a kezet!
Tipp2: A száraz kezet esténként áztassuk egy pohár tejbe, majd keverjünk össze uborkalevel egy kis glicerinnel, majd kenjük be kezünket kakaóvajas, búzacsíraolajas, zabos vagy lanolinos krémmel.
Tipp3: Puha bőr: Egy tálkába tegyünk egy evőkanálnyi gyümölcsecetet, egy csipetnyi bóraxot vagy szódabikarbónát. Mártsuk ebbe a kezünket!
Tipp4: Repedezett bőrű kézre rakhatunk reszeltburgonya pakolást!
Tipp5: Hasadozott betört körömre használjunk minden este táplálókrémet vagy egyszerűen csak olívaolajat a körömre és a körömbőrre, illetve együnk sok zöldséget és gyümölcsöt, sörélesztőt, Biotint, A, C, E-vitaminos és szilíciumos kiegészítőket.
Az állandó lakkozástól a köröm törékennyé, fénytelenné válik, ezért időnként ajánlatos a körmöket szabadon hagyni.
A kézápoláshoz az ujj és a kéztorna is hozzátartozik.
Néhány egyszerű gyakorlat:
  • Hüvelyk és mutató ujjunkkal egyenként megrázzuk a másik kéz ujjait.
  • Csuklóból forgassuk a kezünket jobbra, majd balra
  • Egymással szembe tegyük össze a kezünket, és az ujjakat hajlítsuk hátra mindkét irányba
  • Mutatóujjunkat forgassuk az óramutató járásának irányába, majd visszafelé.
  • Tárjuk szét a kéz ujjait, és egyesével emeljük fel az ujjakat, a hüvelykujjal kezdve.
  • Húzzunk meg minden ujjat úgy, hogy minden ujjpercet megnyomunk egyszer.
  • Az ujjvégektől haladjunk felfelé a csuklóig.
  • A hüvelykujj és a mutatóujj közé szorítva nyomkodjuk át energikusan az egész tenyerünket. Ne feledkezzünk meg a hüvelykujj párnájáról és az ujjak közti bőrről se. Keressük meg az érzékeny vagy fájdalmas pontokat.
  • Csipkedjük és gyúrjuk át a hüvelykujj alsó részét, főleg az érzékeny területeket. A mozdulatsort ismételjük meg a másik kézen is.
  • Jobb kezünk hüvelykujjával végezzünk köröző mozgást a bal tenyéren, majd ugyanezt a jobb tenyéren.

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!