Női praktikák

Arcápolási tippek, készítmények, hatóanyagok...

Arcápolási szerek fajtái, fontosságuk

 

Napjaink szépségápolási szerei késleltetik az öregedés folyamatait, és olykor látványosan megváltoztatják a bőr állapotát. A mindennapos tisztálkodási szerek fontosak, a bőr egészségének megőrzése szempontjából, és mivel hajlamosak vagyunk ezeket elbliccelni, ezért megbeszéljük, hogy mi miért kell.

A smink, az elhalt hámsejtek, a külvilágból származó szennyeződések és a felesleges faggyú eltávolítására használjuk a szappanokat, a sminkeltávolító tejeket, habzó arctisztító krémeket, tisztítóolajokat, a tonikokat és az arcradírokat.
A szappanok lúgos kémhatása nem túl előnyös, zsíros bőrnél erősíti a baktériumok elszaporodását, száraz bőrűeknél pedig még inkább szárítja a bőrt.
Ha makulátlan arcbőrre vágysz, fontos naponta kétszer áttörölni lemosóval. A sminklemosó tejek, habzó arctisztítók sokkal lágyabbak, mint a szappan. Az arc és a nyak tisztítására szolgálnak.
A tonikok a bőrt tonizálják, és a túlzott zsírmennyiséget távolítják el. Ezeknek megvan az az előnyük, hogy azonnal visszaállítják, a bőr tisztítás során megváltozott PH értékét.
pH érték:
A bőr pH-értéke 4 és 6 között változik, tehát enyhén savas. Az arc bőre átlagban 4,7. A zsíros bőr kevésbé savas, míg a száraz bőr nagyobb mértékben.
A lúgos készítmények érzékennyé teszik a bőrt a baktériumokkal szemben, az olyan termékek, amelyek pH semlegesnek hirdetik magukat (5-6 közötti), nem fogják felborítani a bőr egyensúlyát.
A maszkok és bőrradírok mélyebben tudják tisztítani a bőrt, mindegyikük az igényes ápolást biztosítja.
A bőrradírok lehetnek mechanikusak, ezek dörzsölő hatásúak, és lehetnek AHA savas és enzimes radírok.
Ezek megkönnyítik a hámlani készülő sejtek leválását, így az arcbőr sokkal fogékonyabb a hatóanyagok és hidratáló anyagok felvételére.
A hatás azonnali, az arcbőr puhább, finomabb, színe ragyogóbb.
Az érzékeny és rozáceás bőrre nem javasolt, mert többet árt, mint használ, ilyenkor érdemes enzimes radírt használni, amit bízz inkább a kozmetikusra.
Maszkok: Pórusösszehúzó, tisztító, ápoló hatásúak, eltávolítják a szennyeződéseket és a fölösleges faggyút. Használatuk főleg zsíros bőr esetén ajánlott.
Hidratálókrémek: Olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amelyek akadályozzák a test természetes víztartalmának párolgását, felszívják a környezet és a kozmetikai szerek nedvességét, így épségben marad a bőr hidrolipid rétege.
Ahhoz, hogy fiatal és szép maradjon a bőrünk mindennap tisztítani, hidratálni, védeni és ápolni kell. Ez a 4 elv alkotja a bőr számára szükséges folyamatos ápolás szabályait.
A nem megfelelően tisztított bőr pórusai eltömődnek, pattanások, mitesszerek jelennek meg, a szaruréteg megvastagszik és veszít rugalmasságából, az arcápolási termékek pedig nem érik el a kívánt hatást.
A reggeli tisztítás azért fontos, mert a salakanyagok felhalmozódnak a bőr megújulása közben, de ha kihagyod ezt a lépést, az alapozó garantáltan szétfolyik és foltos lesz. Este pedig regenerálódik a bőr, és nagyon fontos ilyenkor is letisztítani.
Arcápolási tippek, női praktikák:
Normál bőr: sminklemosónak használj tejet, toniknak borecetes vizet.
Zsíros bőr: Sminklemosó: búzadarát, kakukkfüvet, rozmaringot keverjünk össze tejjel , de lehet még rózsás, uborkás, mályvás, kénes arctisztító, korpás szeborrea esetében oxigénes arctej.
A tonik: kámforos víz (2 csepp), általában 10% alkoholtartalmú tonikot érdemes használni.
Tápláló anyagok olajos szeborrea esetén: liget szépe olaj, csukamáj-olaj, alga, aloé, gránátalma, komló, malátakivonat, klorofill, allantoin. Összehúzó, fertőtlenítő anyagok: Dermafil paszta, kén, hamamelisz, medveszőlő, orvosi zsálya. Nyugtató, gyulladáscsökkentő: kamilla, körömvirág, csipkebogyó, mentafélék stb.
Korpás szeborrea esetén tápláló anyagok: Sörélesztős, alga-iszappakolás, aloé, ginzeng, tojásfehérje, méhpempő, ginko, aloe vera. Összehúzó fertőtlenítő anyagok: kén, ichtiol, szalicilsav, hamamelisz, mentafélék, kakukkfű, zsálya, csipkebogyó, körömvirág, kamilla stb.
Száraz bőr: Tegyünk korpát egy valamilyen kendőbe, fogjuk össze, majd tejbe mártva töröljük át az arcot. Lehet még szkvalános, kamillás, azulénes, mandulás arctejet használni.
Toniknak használjunk kamillateát, vagy alkoholmentes tonikot, aloe verás, azulénes is lehet.
Tápláló pakolás lehet: búza és kukoricacsíra olaj, avokádó olaj, jojobaolaj, földimogyoróolaj, alga, tejtermékek, méz, tojás, gyümölcsök, magvak, allantoin, klorofill, lecitin, koleszterin tartamú készítmények.
Érzékeny bőr: Sminklemosónak: édesmandulaolaj, arctejnek cickafark, hárs, aloé tartalmú készítmény ajánlott, toniknak kamillás víz vagy más nyugtató és alkoholmentes tonik!
Tápláló pakolás lehet: ligetszépe olaj, csukamájolaj, cickafark, körömvirág, kamilla, komló, allantoin, lecitin, ceramid tartalmú készítmény. Összehúzás, nyugtatás: kén, ichtiol, bizabolol, allantoin, panthenol, hamamelisz, cickafark, kamilla, aloé, akác.
Mélyrétegi vízhiányos bőr: hidratáló, uborkás arctej, alkoholmentes tonik.
Tápláló anyagok: földimogyoró olaj, olívaolaj, avokádó olaj, jojobaolaj, kukorica-, búzacsíraolaj, mandulaolaj, szőlőmag-olaj, tej, tojás, méz, gyümölcsök, magvak, allantoin, klorofill, méhpempő, algakivonatok, oxigénmaszkok, AHA savak, koenzim Q10, Cell Repair Complex, gingkó, ananász.
Összehúzó, nyugtató anyagok: Kén, csukamájolaj, hamamelisz, cserszömörce, orvosi zsálya, kamilla, körömvirág, csipkebogyó, aloé, hársfa.
Szépségtipp: Szemkörnyék ápolónak használhatsz édesmandulaolajat, hajad és körmöd táplálásához, pedig ropogtass egy kis mandulát.
Szépségtipp2: antioxidáns hatású a gingkó, zöldtea, E, C-vitamin, ez szép bőr egyik titka.
Arcradír tipp: Keverjünk össze durva kukoricalisztet, mézet és darált diót, hagyjuk 5 percig a bőrön, majd mossuk le.
Bőrradír: tegyünk egy teáskanál porcukrot a bőrtisztító krémhez.

 

A bőtípusokról és az arcápolásról általában

Mi a hatékony arcápolás feltététele?

Fontos! Ne vegyél meg akármilyen kozmetikumot, mert lehet, hogy többet ártasz, mint használsz. Figyelj a minőségre, ugyanis sok kencefice egészségre káros anyagokat tartalmaz.
Az arcbőr megfelelő ápolásának alapfeltétele, hogy tisztában legyünk azzal, milyen típusú a bőrünk. Ez egyénenként más és más, természetének megfelelő bánásmódot igényel, ezért nem mindegy milyen kozmetikumot használunk!
 
Tudatosítanunk kell, hogy az arcbőr típusánál nem elégedhetünk meg az egyszeri meghatározás eredményével, mivel mindig a bőr aktuális állapotát kell figyelembe venni, ami az egészségi állapottól, az évszakoktól és egyéb környezeti hatásoktól, továbbá az életkortól is függ.
 
Nem is beszélve arról, hogy ugyan azon ember különböző testtájain is lehet a bőr más és más tulajdonságú. A dolgot bonyolítja, hogy a zsíros és száraz meghatározás nem feltétlenül ellentétei egymásnak.
 
A bőrtípus meghatározása azonban még kozmetikus számára is bonyolult feladat. Nézzük meg hát, mit is jelentenek ezek a látszólag egyszerű fogalmak.
Vízhiány? Szinte mindenkinél előfordul.
 
Az emberi bőr felhámjának szarurétege mintegy 10-20% vizet tartalmaz. Az elszarusodott laphám-sejtek között olyan vízmegkötő anyagok találhatók, amelyek a bőrben tartják a nedvességet.
 
Ezek az izzadságból, a faggyúból, a sejtek elszarusodási folyamatainak melléktermékeiből származnak. Ilyenek a különböző zsírsavak, a keratin, a karbonsavak, ammóniák és még számos más anyag.
 
Köztük az egyik legfontosabb a húgysav, – mai modern kozmetikumokban az elegánsabb Urea néven szerepel. Nem véletlenül kenegették a régi korok hölgyei vizelettel a bőrüket. Ha a bőr nedvességtartalma 10% alá csökken, kifejezetten szárazzá, megfáradttá és ráncossá válik.
 
Szinte minden bőrtípus kísérője a vízhiány, de a hidratáláson kívül oda kell figyelned a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, ami még hatásosabb, ha gyümölcsöt és zöldséget fogyasztasz, mert így nem ürül ki olyan könnyen a folyadék a szervezetből.
És még valami, ha mindig van víz a párologtatóban, ez nem csak a bőrnek jó, hanem allergia esetében is jótékony.
 
Az érzékeny bőr nem önálló bőrtípus, bármely bőrtípus kísérője lehet. Durvább változata a rozácea.
 
Most száraz vagy Zsíros? Hogy is van ez?
 
 
A kombinált bőr jellemzője, hogy az arc közepe táján lévő, T betűt formázó részeken – vagyis a homlokon, állon- könnyebben zsírosodik. Máshol, az arcon és az arc két oldalán normál vagy száraz.
 
Tehát a bőr lehet vízhiányos (dehidratált), zsíros (Szeborrea), zsírhiányos (alipikus) és normál. De nem mindenütt egyforma, mert a faggyú és verejtékmirigyek nem egyenlően oszlanak el a bőr felületén. A T-vonalon sűrűbben helyezkednek el és méretre is nagyobbak, ezért teljesen normális, ha itt az arcbőr jobban fénylik.
 
A bőrt elsősorban az anyagcsere folyamatok és a környezet befolyásolják. Ezért ne csak a bőrtípust vegyük figyelembe a kozmetikumok kiválasztásánál, hanem pl.: az időjárást is. Télen az arcbőrnek szélsőséges viszonyokhoz kell alkalmazkodnia, ilyenkor a bőr gyakran szárazzá és érzékennyé válhat.
 
Bőrtípusokat befolyásoló tényezők:
 
  •      a bőr víztartalma
  •      a bőr faggyúmirigy működése
  •      a bőrfelszíni emulzió mennyisége és minősége
  •      életmód
  •      étrend
  •      folyadékháztartás
  •      hormonális egyensúly
  •      betegségek
  •      évszakok, időjárás
  •      gyógyszerek
  •      stressz
  •      lelki egyensúly
Lehetséges, hogy még nem teljes a kép, de a következő bejegyzésekben részletesen átvesszük az összes bőrtípust!

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!