Női praktikák

Zsíros a bőröd és nem tudod, hogyan kezeld? Hasznos tanácsok, pakolástippek...

A zsíros bőr jellemzői

A zsíros bőr a tinédzser korban a legjellemzőbb, hiszen ekkor nagymértékű hormonális változások zajlanak le a szervezetben, de felnőtt korban is könnyen előfordulhat. Ha te kinőttél a tinédzser korból és mégis csúnya pattanások díszelegnek az arcodon, lehetséges, hogy nem árt egy jó alapos méregtelenítést végezni és rostban gazdag étrendre váltani.
Tehát a zsíros bőrtípusoknál, a faggyú minősége és mennyisége is megváltozik. Mivel sok faggyú kerül a bőrfelszínre, ezért azt elzárja a levegőtől és baktériumok telepednek meg az arcon. Gátolt a bőrlégzés és gyulladásos folyamatok indulnak el, ha nem tisztítjuk rendszeresen.
Az elszarusodás miatt a faggyú megreked a szőrtüszőben és mitesszerek alakulnak ki. Ha gyulladás van a pórusokban, akkor ez pattanás formájában jelentkezik.
A zsíros bőr előnyei:
Nem egyszerű a zsíros bőrrel bánni, de sok előnye is van. Pl.: a bőrtípusok közül, ez a bőr a legkevésbé érzékeny. Ellenáll az időjárás viszontagságainak, a napsütésnek és az öregedés hatásainak.
A bőségesen termelődő zsír jó minőségű védő filmréteget képez az arcon, ami akadályozza a nedvesség elpárolgását, ugyanakkor ellenállóvá teszi a bőrt a kívülről érkező káros hatások ellen. A káros anyagok bejutását is megnehezíti. Viszont a zsíros bőr sok esetben vízhiányos, ezért fontos, hogy kellően hidratáljuk.
Pubertás korban a férfi nemi hormonok kerülnek túlsúlyba, amik serkentik a faggyúmirigyek működését, és a női szervezetben is elkezdenek termelődni.
 
A zsíros bőrnek két fajtája van: olajos szeborrea és korpás szeborrea.
Az olajos szeborrea olajosan fénylik, a faggyútermeléstől kitágult pórusokban fehér vagy fekete fejű mitesszereket láthatunk. Általában színe fakó, sápadt, zsíros tapintású. A mitesszerek könnyen ürülnek.
Okai lehetnek:
  • Vízelvonó, zsíros kozmetikumok használata
  • Levegő, napfény, mozgáshiány
  • Túlfűszerezett, sós zsíros ételek fogyasztása
  • Hormonzavar, anyagcserezavar, emésztési zavar
  • Öröklött tulajdonság is lehet
A száraz szeborrea is elég gyakori, az különbözteti meg az olajos szeborreától, hogy száraznak tűnik a bőr, de mégis telis-tele van mitesszerrel, és néhány gyulladt pattanás is felbukkanhat. Rendkívül kicsi a bőr nedvességtartalma, de a faggyútermelés fokozott.
Fénytelen, sápadt, szürkés, fakó, az arcon és az orrtőben tágult hajszálerek találhatóak. Pórusai tágak, a mitesszerek nehezen ürülnek, ez az elszarusodásnak tudható be. Zsíros érdes tapintású, korpázóan hámló.
Kialakulásának oka lehet:
  • Környezet szennyeződései, mozgás, levegő, napfényhiány

 

  • Zsíros, túlfűszerezett ételek fogyasztása, kevés folyadékfogyasztás
  • Helytelen kozmetikumok használata
  • Máj, epe, gyomorbetegségek, székrekedés
  • B-vitamin hiány
  • Hormonzavar, stressz
  • Öröklött is lehet
 
Néhány fontos szabály, amit mindenkinek tudnia kellene:
Reggel és este is tisztítsuk a bőrt arctejjel, kis alkoholtartalmú tonikkal. Mivel a zsíros bőrön könnyen megtelepednek a bacik, ezért mindig tisztítani kell.
Elengedhetetlen a rendszeres radírozás, heti 1-2 alkalommal.
A zsíros bőrt olaj és zsírmentes készítményekkel kell ápolni, és vízmegkötő hatóanyag legyen a krémben. Nappalra használj mattosító készítményeket.
A túlzottan fűszeres és zsíros ételeket kerüld!
Ne vidd túlzásba a kenceficét, mert bőröd érzékennyé válhat, a hatóanyagok kombinálása sem túl jó 5let, kb.: 1-2 hónapra szüksége van, míg egy bizonyos krém hatóanyagait megszokja.
Ne nyomkodd, Az otthoni, bőrpuhítás és fertőtlenítés nélküli “nyomkodásnak” bőröd csak kárát látja. Ha pl. a pattanásos bőrön a nem teljesen “érett” gyulladást kezded el körömmel gyömöszölni, a gyulladásban részt vevő kémiai anyagok ilyenkor szétpréselődnek a bőrben, a pattanás nem ürül ki, de napokon belül még nagyobbá és érzékenyebbé válik.
Vigyázz arra, hogy ne használj szárító kozmetikumokat,és a hidratálásról ne feledkezz meg. Ha túlzottan szárítod a bőröd, csak rontasz a helyzeten, mert beindul a bőr védekező mechanizmusa és még több zsírt fog termelni.
És ugye mondanom sem kell, hogy 2-3 l vizet kell inni naponta, rendszeresen kell mozogni friss levegőn, és sok gyümölcsöt, zöldséget, lehetőség szerint étrend kiegészítőt is kell fogyasztani!!!
 
Hajrá! Készíts te is pakolást otthon, zsíros bőrre kitűnő ötleteket találsz itt!
 
Frissítő zabpehely pakolás: 100 g zabpehely, 1 citrom, 1 tojásfehérje. A hozzávalókat keverjük össze péppé, kenjük fel és 10 percig hagyjuk rajta. Ez kiválóan feszesíti és összehúzza a zsíros tág pórusú bőrt.
Joghurtos pakolás:
Recept: 2 evőkanál joghurt, pár csepp frissen facsart narancslé, reszelt sárgarépa, 2 kiskanál méz, talkum
Friss narancslét és natúr joghurtot használjunk a pakoláshoz. A gyümölcsök AHA savjainak köszönhetően a bőr bársonyos lesz, mivel eltávolítja az elhalt hámsejteket, és a pattanások leszáradását is elősegíti. Ezért ezt zsíros bőrű embereknek ajánlom leginkább. A méz hidratáló, tápláló hatású, a joghurt összehúzza a pórusokat, mivel savas kémhatású. A sárgarépától puha, bársonyos lesz az arcbőr, ami a karotinnak köszönhető, illetve hámképző, és tápláló is. A talkumot be lehet szerezni bármelyik gyógyszertárban.
Tojásfehérje pakolás:
Habbá vert tojásfehérje, pár csepp citromlével zsíros bőrre nagyon jó hatású. Frissítő, összehúzó, enyhén halványító.
Élesztő pakolás:
Élesztőt keverj össze mézzel és joghurttal. A B-vitaminok erősítik a bőrt, a méz hidratál és gyulladáscsökkentő hatású, a joghurt pedig nyugtató és összehúzó. A pakolás után sima és puha lesz a bőröd.

 

A bőtípusokról és az arcápolásról általában

Mi a hatékony arcápolás feltététele?

Fontos! Ne vegyél meg akármilyen kozmetikumot, mert lehet, hogy többet ártasz, mint használsz. Figyelj a minőségre, ugyanis sok kencefice egészségre káros anyagokat tartalmaz.
Az arcbőr megfelelő ápolásának alapfeltétele, hogy tisztában legyünk azzal, milyen típusú a bőrünk. Ez egyénenként más és más, természetének megfelelő bánásmódot igényel, ezért nem mindegy milyen kozmetikumot használunk!
 
Tudatosítanunk kell, hogy az arcbőr típusánál nem elégedhetünk meg az egyszeri meghatározás eredményével, mivel mindig a bőr aktuális állapotát kell figyelembe venni, ami az egészségi állapottól, az évszakoktól és egyéb környezeti hatásoktól, továbbá az életkortól is függ.
 
Nem is beszélve arról, hogy ugyan azon ember különböző testtájain is lehet a bőr más és más tulajdonságú. A dolgot bonyolítja, hogy a zsíros és száraz meghatározás nem feltétlenül ellentétei egymásnak.
 
A bőrtípus meghatározása azonban még kozmetikus számára is bonyolult feladat. Nézzük meg hát, mit is jelentenek ezek a látszólag egyszerű fogalmak.
Vízhiány? Szinte mindenkinél előfordul.
 
Az emberi bőr felhámjának szarurétege mintegy 10-20% vizet tartalmaz. Az elszarusodott laphám-sejtek között olyan vízmegkötő anyagok találhatók, amelyek a bőrben tartják a nedvességet.
 
Ezek az izzadságból, a faggyúból, a sejtek elszarusodási folyamatainak melléktermékeiből származnak. Ilyenek a különböző zsírsavak, a keratin, a karbonsavak, ammóniák és még számos más anyag.
 
Köztük az egyik legfontosabb a húgysav, – mai modern kozmetikumokban az elegánsabb Urea néven szerepel. Nem véletlenül kenegették a régi korok hölgyei vizelettel a bőrüket. Ha a bőr nedvességtartalma 10% alá csökken, kifejezetten szárazzá, megfáradttá és ráncossá válik.
 
Szinte minden bőrtípus kísérője a vízhiány, de a hidratáláson kívül oda kell figyelned a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra, ami még hatásosabb, ha gyümölcsöt és zöldséget fogyasztasz, mert így nem ürül ki olyan könnyen a folyadék a szervezetből.
És még valami, ha mindig van víz a párologtatóban, ez nem csak a bőrnek jó, hanem allergia esetében is jótékony.
 
Az érzékeny bőr nem önálló bőrtípus, bármely bőrtípus kísérője lehet. Durvább változata a rozácea.
 
Most száraz vagy Zsíros? Hogy is van ez?
 
 
A kombinált bőr jellemzője, hogy az arc közepe táján lévő, T betűt formázó részeken – vagyis a homlokon, állon- könnyebben zsírosodik. Máshol, az arcon és az arc két oldalán normál vagy száraz.
 
Tehát a bőr lehet vízhiányos (dehidratált), zsíros (Szeborrea), zsírhiányos (alipikus) és normál. De nem mindenütt egyforma, mert a faggyú és verejtékmirigyek nem egyenlően oszlanak el a bőr felületén. A T-vonalon sűrűbben helyezkednek el és méretre is nagyobbak, ezért teljesen normális, ha itt az arcbőr jobban fénylik.
 
A bőrt elsősorban az anyagcsere folyamatok és a környezet befolyásolják. Ezért ne csak a bőrtípust vegyük figyelembe a kozmetikumok kiválasztásánál, hanem pl.: az időjárást is. Télen az arcbőrnek szélsőséges viszonyokhoz kell alkalmazkodnia, ilyenkor a bőr gyakran szárazzá és érzékennyé válhat.
 
Bőrtípusokat befolyásoló tényezők:
 
  •      a bőr víztartalma
  •      a bőr faggyúmirigy működése
  •      a bőrfelszíni emulzió mennyisége és minősége
  •      életmód
  •      étrend
  •      folyadékháztartás
  •      hormonális egyensúly
  •      betegségek
  •      évszakok, időjárás
  •      gyógyszerek
  •      stressz
  •      lelki egyensúly
Lehetséges, hogy még nem teljes a kép, de a következő bejegyzésekben részletesen átvesszük az összes bőrtípust!

 

Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!